The Future in 3D Has Arrived - The LG 55LW6500 SMART TV
LG - The Cinema 3D SMART TV
In the box:
The Thin LG 55 Inch 2D, 3D, HD LED TV, Includes 4 pair of polarized glasses and a Magic remote control. This remote control is a big step forward and very impressive at that. LG appropriately describes it as a Magic Wand and is in fact an onscreen arrow pointer that is used to easily select the wide range of on screen display options. TV Specification Screen Size 55" (139cm) Resolution 1920 x 1080p Dynamic Contrast Ratio 9,000,000:1, Built In 3D Backlight type LED Plus Screen Refresh Rate TruMotion 200Hz Response Time 2 ms.
Pros:
Cons:
Screen pixels are a bit "blocky" or "coarse" but remember this is a 55 inch screen so you do not need to sit to close; it is very much a sit back immersive experience.